GHI - Green Home Investments

+36-30-505-3300

info@ghi.hu

Műszaki leírás


Geotermikus energia hasznosításáról

A műszaki leírás kiegészítéseként a következő sorokban a lakások fűtéséhez, hűtéséhez és a használati meleg víz előállításához szükséges energiát nyújtó Geotermikus rendszert mutatjuk be.

Mi a Geotermikus energia?

A geotermikus energia alatt a földkéregben mindenütt jelenlévő a Föld belsejéből származó hőt, valamint a felső talajrétegekben a napsütésből elnyelt és tárolt energiát értjük. A föld belsejében, a magmában igen magas hőmérséklet (4500-4700 °C) uralkodik. Ehhez képest a földfelszín lényegesen alacsonyabb hőmérsékletű. A fizika törvényei szerint a hőmérséklet különbség kiegyenlítődni törekszik, emiatt a magma felől a felszín felé hőáramlás van. Ez a földi hőáramlás a napenergiával ellentétben nem szakaszosan érkező és időjárásfüggő, hanem folyamatos. Ezt az energiát hasznosítjuk a mélyszondákkal.

A geotermikus energia mérésére a geotermikus gradienst használjuk, amely azt mutatja, hogy lefelé haladva a Föld középpontja felé 100 m-enként hány °C-os hőmérséklet emelkedés tapasztalható. A földi átlag 3°C/100 m. Magyarországon ez sokkal magasabb 5-7°C, de az alföldi részeken találunk 15°C/100 m geotermikus gradiensűt is. Hazánk tehát nagyon jó geotermikus adottságokkal rendelkezik, ennek magyarázata, hogy a Kárpát-medencében, de különösen Magyarországon a földkéreg az átlagosnál vékonyabb.

Jelenleg a geotermikus energia hasznosításának 2 módja terjedt el. Az egyik a közvetlenül a termálvíz energiájának kinyerése és hasznosítása. Mivel a felszín alatti termálvízkészlet véges és nem is mindenhol van jelen, ezért hosszú távon megbízhatóan a geotermikus hasznosítás másik módjára a hőszivattyúval történő hasznosításra támaszkodhatunk.

Hogyan működik a hőszivattyú?

A hőszivattyú a környezet energiájának hasznosítására szolgáló berendezés, mellyel lehet fűteni, hűteni, meleg vizet előállítani, medencét fűteni. A hőszivattyú által felhasznált és átalakított energia a föld belsejéből származó geotermikus energia, ill. a talaj, a levegő és a víz által tárolt napenergia. Leegyszerűsítve a hőszivattyú működésének lényege, hogy a környezetből elvont energiát, nem közvetlenül hővé alakítja, hanem külső energia segítségével az elvont hőt egy alacsonyabb hőfokszintről, egy magasabb hőfokszintre emeli.

A hőszivattyú zárt csőrendszerében zajló folyamatok működtetéséhez külső energiát (elektromos) kell a rendszerbe táplálni. A rendszer hatékonyságát az ún. teljesítmény tényezővel (COP) jellemezhetjük, ami azt mutatja, hogy a hőszivattyú egy egységnyi (KWh) elektromos energia felhasználásával, hány egység hőenergiát (KWh) állít elő. Minél magasabb ez az érték annál jobb a hőszivattyú hatékonysága.

A geotermikus energiához használt föld – víz hőszivattyú mélyszondás kivitelben

hőszivattyúEnnél a megoldásnál 60-100m mély furatokba függőlegesen elhelyezett műanyag szondák segítségével vonjuk ki a hőt a talajból. A hasznosított hő ebben az esetben már a Föld belsejéből származó geotermikus energia. A szondákban zártrendszerben cirkulál a hő közvetítő fagyálló folyadék. A legmegbízhatóbb megoldás, mivel mélyre telepített zárt rendszer, így nem függ semmilyen környezeti tényezőtől. Egész évben állandó COP értéket biztosít (4-4,5). Területigénye kicsi, a szondákat lehet akár az építendő épület alá is telepíteni. Előnye még, hogy a kert nem sérül nagymértékben, földmunka csak a talajszondák összekötéséhez kell (2m mély árkokban történik a szondamezők összekötése). A mai hőszigetelési szabványnak megfelelő ház esetén, a fűtendő alapterület minden 100 m²-re, 100m-nyi szondát szükséges telepíteni.

Kapcsolat

 

Elérhetőségeink

 

Nyitva tartás

hétfőtől-csütörtökig

9.00-17:00 között

pénteken

9.00-15:00 között

 

Telefonszám

Lakásainkkal, akcióinkkal kapcsolatban keresse munkatársainkat

+36(30)505-3300

 

Címünk

Értékesítési irodánk címe:

1029 Budapest (Budaliget) Muflon utca 5-7.

 

Email

Írjon nekünk:

info@ghi.hu

Írjon nekünk!

Regisztráció


Visszahívást kérek

Regisztráció